Recept na tento základ spousty polévek a omáček jsme se rozhodli přiložit nejen pro doplnění našeho článku o významu horké polévky v boji proti chřipce, ale také proto, že má jednoduše patřit do repertoáru každé kuchařky. Ten náš je poctivý a dlouho tažený.
Suroviny:
500g hovězího masa s kostí (my jsme použili žebra)
1l vody
1 větší mrkev
1 kořen petržel
½ menší bulvy celeru
1 rajče (nemusí být)
1 malá bulva červené řepy (nemusí být, ale dodá vývaru barvu)
2 cm čerstvého zázvoru
1 cibule
2 stroužky česneku
1 bobkový list
3 kuličky nového koření
5 kuliček černého pepře
špetka tymiánu
sůl
Postup:
Maso očistíme, osušíme, vložíme do pekáčku, podlijeme trochou vody a dáme péct do trouby předehřáté na 200°C na cca. ½ až ¾ hodiny do světle hněda. Takto zatažené maso pak do vývaru nepustí šťávu, která by ho mohla zakalit. Opečené maso vložíme do hrnce a zalijeme vodou. Přidáme očištěnou kořenovou zeleninu (stačí očistit kartáčkem), rajče, zázvor a divoké koření a osolíme. Vývar přivedeme k varu. Jakmile začne voda vřít, stáhneme plamen na minimum a necháme pouze probublávat (tzv. táhnout). Čím déle, tím lépe, alespoň 3 hodiny. Pokud se i na slabém plameni vaří vývar příliš prudce, poodklopíme pokličku. Na posledních 5 minut varu přidáme do hrnce celou oloupanou cibuli a celé neloupané stroužky česneku.
Hotový vývar přecedíme přes plátno nebo velmi jemné sítko. Můžete ho použít buď jako základ do omáčky, po vychladnutí zamrazit na později nebo ihned dokončit jako polévku. V takovém případě z kostí obereme maso a vrátíme do vývaru, zeleninu již nepoužíváme. Do polévky doporučujeme uvařit zeleninu novou.